sobota, 18 marca 2017

Witaj na stronie Analiza finansowa banku!

Witaj na stronie Analiza finansowa banku!  

 To mój pierwszy wpis - z natury rzeczy wstępny. Przeczytasz w nim:
  1. Po co strona powstała?
  2. Co tu będzie można przeczytać?
  3. Kilka różnych informacji wstępnych.

Po co strona powstała?

Strona, aby przybliżyć czytelnikom jak działa bank - na czym zarabia, co tak naprawdę robi, itd. Moim zdaniem najłatwiej to zrozumieć jeśli przeanalizuje się sprawozdanie finansowe banku - widać wtedy jak to tak naprawdę działa i dlaczego. Przy nawet dość pobieżnej analizie sprawozdania można świetnie zrozumieć jak działa bank, dlaczego czasami oferuje wysoki oprocentowanie na lokatach, czasami promuje konta. Dlatego w tym blogu prezentuję po kolei poszczególne elementy sprawozdania banku, ale tak naprawdę po to, żeby opisać co z tego wynika patrząc z szerszej perspektywy.

 Co tu będzie można przeczytać?

Przyjmując konstrukcję bloga w oparciu o sprawozdanie finansowe banku, od razu mam swojego rodzaju spis treści :) 

Zaczniemy od analizy rachunku zysków i strat (RZiS, zwanego też rachunkiem wyników, albo w języku korpopolskim P&L). To jest oczywiście najważniejszy element, bo zobaczymy na czym bank generuje zysk. Po kolei zobaczymy co się kryje za poszczególnymi pozycjami. 

Potem przeanalizujemy bilans - dzięki temu dowiemy się z czego bank korzysta, żeby zarabiać. W bankach dzieje się w tym elemencie sprawozdania naprawdę dużo.

Na koniec analizy sprawozdania popatrzymy na rachunek przepływów pieniężnych (po korpopolsku - cashflow). To akurat raczej dla porządku niż z ciekawości. W bankach zupełnie inaczej niż w normalnych przedsiębiorstwach, cashflow jest najmniej istotny (wyjaśnienie dlaczego pewnie zajmie pół postu o tymże rachunku ;))

Potem przejdziemy do zagadnień specjalnych, czyli obszarów tematycznych, które nieco rozszerzą wcześniejsze informacje (np. co się dzieje z niespłacanymi kredytami w P&Lu i bilansie, jak działają wskaźniki regulacyjne, itd.)

Informacje wstępne

Na początek też kilka wyjaśnień:

Co muszę wiedzieć, żeby zrozumieć co tu się pisze? -  Postaram się pisać zrozumiale, dla osoby która nie jest biegła w analizie finansowej i nie zna się dobrze na finansach czy rachunkowości. Niemniej jednak, podstawowa wiedza w tym zakresie na pewno pomoże.

Czy wiesz o czym piszesz? Wiem, albo przynajmniej tak mi się wydaje :) Skończyłem odpowiednie studia, ale przede wszystkim zajmuję się analizą finansową zawodowo. Niemniej jednak, jeśli zauważysz błędy - daj znać w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Odpisy na utratę wartości aktywów (impairment)

Banki to z perspektywy analizy finansowej wyjątkowo ciekawa podmioty. Przede wszystkim w bankach, jak w mało której działalności, wartość dl...